Filmu maratona programma

Sveiki svētkos, mīļie draugi!

Aicinām Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu nosvinēt kopā ar Latvijas kino un priecājamies svinēt kopā ar jums!

Šogad tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons notiek virtuālajā vidē, tomēr saglabā “kinoteātra modeli” – filmas sakārtotas secīgā programmā un seansu sākums pielāgots katras valsts laika joslai, visur pasaulē maratona programmu var noskatīties tikai 4. maijā no 11:00. Katru filmu var sākt skatīties jebkurā laikā konkrētā seansa ietvaros, citā laikā filmas nav pieejamas.

Pievērsiet uzmanību – uz pirmizrādi pulksten 19:00 nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās!

Patīkamu skatīšanos un možu garu!

 • Sveiciens svētkos

  Sveiciens svētkos
  Uzruna svētkos

  Uzruna svētkos

  4. maija Latvijas filmu maratona skatītājus visā pasaulē sveicina Nacionālā Kino centra vadītāja
  Dita Rietuma un citi maratona dalībnieki.

 • 11:00 - 12:30
  Animācija bērniem
  PIRMIZRĀDE Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Animācija bērniem

  PIRMIZRĀDES:
  Zirņa bērni (2020, Dace Rīdūze, 14’)
  Londonas brīvdienas (2020, Jānis Cimmermanis, 11’)

  studija ATOM ART:
  Kā Lupatiņi mazgājās (2010, Edmunds Jansons, 7’)
  Kā Lupatiņi šūpojās (2012, Edmunds Jansons, 5’)
  Kā Lupatiņi precējās (2014, Edmunds Jansons, 5’)
  Kā Lupatiņi kārtoja māju (2015, Edmunds Jansons, 5’)
  Bize un Neguļa (2017, Edmunds Jansons, 25’)

  Lasīt vairāk

  Zirņa bērni
  Raiņa dzejolis bērniem iedvesmojis filmu par astoņiem zirnīšiem, kam jābēg no savas pāksts mājiņas, jo tai uzbrūk negantais Tārps, un tā zirņa bērni nokļūst plašajā pasaulē, pārsteigumu un muzikālu piedzīvojumu piepildītā. Mūziku filmai un Zirņa bērnu dziesmu sacerējis Uldis Marhilēvičs, oriģinālo, tekstilā darināto dārza pasauli radījusi māksliniece Ilze Kiršteina.

  Londonas brīvdienas
  Avārijas  brigādes vīri beidzot tikuši atvaļinājumā un savā dzeltenajā kuģītī ceļo pa Lamanšu. Negaidīti sabojājas Londonas slavenais pulkstenis Lielais Bens, trīs meistari dodas to remontēt, un risinājums krietni pārsteidz Anglijas karalieni.

  Kā Lupatiņi mazgājās
  Kā Lupatiņi šūpojās
  Kā Lupatiņi precējās
  Kā Lupatiņi kārtoja māju
  Skatītāju iemīļotie lupatu bērniņi Zeķīte, Lakatiņš, Cimdiņš un Spilventiņš kopā ar viedo Kaķi atklāj visādas interesantas lietas savas istabas pasaulē.

  Bize un Neguļa
  Bizes ģimenē piedzimst mazais brālītis, vecāku uzmanība tagad veltīta tikai viņam, un Bizei tas ļoti nepatīk, tāpēc viņa izdomā aizsūtīt brālīti un vecmāmiņu raķetē uz Mēnesi.

 • 12:30 - 14:05
  Restaurēta filma
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Restaurēta filma

  Akmeņainais ceļš

  (1983, Rolands Kalniņš, 92’)
  Viļa Lāča romāna ekranizācijā Latvijas kinorežijas klasiķis Rolands Kalniņš izceļ spēcīga rakstura mērķtiecību 30. gadu Latvijā un visos laikos. Galvenajā lomā – Andrejs Žagars.
  Lasīt vairāk
  Romāna Akmeņainais ceļš (1939) centrā ir ostas strādnieka dēls Roberts Līviņš, kurš agri zaudē tēvu un pats saviem spēkiem ar smagu darbu tiek pie labas izglītības un kļūst par veiksmīgu arhitektu. Romāna ekranizācijā ar senām pastkartēm veidota 30. gadu Latvijas gaisotne, lomās – Andrejs Žagars (Roberts), Vizma Kvēpa (Līvija), Regīna Razuma (Alise), Andris Bērziņš (Ēriks), Eduards Pāvuls (Ulpe), Ņina Ņeznamova, Gunārs Cilinskis, Līga Liepiņa, Ērika Ferda un citi.
 • 14:05 - 14:15
  Grāmatas atvēršana
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Grāmatas atvēršana

  Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās

  (Inga Pērkone, apgāds Neputns)
  Kinozinātnieces monogrāfija trīs cēlienos, sešās epizodēs, ar intermēdiju un ilustrācijām piedāvā teorētisku skatījumu uz kino tēlotājiem kā unikālu parādību – aktieri ir radošas personības, un vienlaikus no filmiskā aparāta gandrīz pilnībā atkarīgi ekrāna elementi.
  Lasīt vairāk
  Ingas Pērkones monogrāfija piedāvā teorētisku skatījumu uz kino tēlotājiem kā unikālu parādību – aktieri ir radošas personības, un vienlaikus no filmiskā aparāta gandrīz pilnībā atkarīgi ekrāna elementi. Grāmatas pirmajā cēlienā Viss par aktiermākslu pētītas latviešu filmas, kas stāsta stāstus par aktieriem, otrais cēliens Histrionu mistērijas sniedz vēsturisku apskatu par kinoaktieru izglītību Latvijā, arī par pirmajiem augstskolā speciāli izglītotajiem kino aktieriem. Intermēdija Malvas plecs veltīta aktrisei Dzidrai Ritenbergai, kurai piešķirtais Volpi kauss, Venēcijas kinofestivāla balva, ir varbūt augstākais apbalvojums, ko jebkad saņēmusi latviešu izcelsmes kinoaktrise. Trešajā cēlienā Vīrietis kā izrāde pētīti uz ekrāna konstruētie vīrišķības simboli, bet epizodē Asara uz vaiga lasāms par aktieri Eduardu Pāvulu, kurš 20. gadsimta vidū Latvijas kino publikai piedāvāja jauna veida varoni – emocionālu, vienkāršu puisi no tautas. Epizodē Raksturu nemiers sīkāk pētīta režisora Jura Poškus un aktieru ansambļa lietotā metode filmās Monotonija un Kolka Cool – tai daudz līdzību ar Jaunajā Rīgas teātrī režisora Alvja Hermaņa izrādēs izmantotajiem paņēmieniem.
 • 14:15 - 16:00
  Neatkarības deklarācijai – 30 / arhīva seanss
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Neatkarības deklarācijai – 30 / arhīva seanss

  Dzintara latvietis ’87

  (1987, Aivars Freimanis, 30’)

  Diena pirms neatkarības

  (1990, Andrejs Apsītis, 10’)

  Krustceļš

  (1990, Juris Podnieks, 64’)

  Lasīt vairāk

  Dzintara latvietis ’87
  Humoristiska un labsirdīgi ironiska reportāža – dokumentāla komēdija par to, kāds ir “vidējais latvietis” Padomju Latvijā. Tā mēs dzīvojām un nemaz nenojautām, ka iespējams arī citādāk…

  Diena pirms neatkarības
  Latvijas kinoportrets 1990. gada 3. maijā, dienu pirms vēsturiskās Neatkarības deklarācijas pieņemšanas. Dokumentāli fiksēta liecība par to, ko šajā dienā darīja ļaudis pilsētās un laukos, fonā skanot Augstākās Padomes sesijas runām.

  Krustceļš
  Emocionāls stāsts par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas centieniem iegūt politisku neatkarību un pašnoteikšanās tiesības. Atsevišķu cilvēku stāsti atspoguļo 20. gadsimta sarežģītās vēstures līkločus un Atmodas laiku, kad militāram pārspēkam pretī stājās gara spēks – dziesma. Filmas caurviju pavediens ir 1990. gada Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki, kad pirmoreiz pēc 50 okupācijas gadiem Rīgā satiekas dzimtenes un trimdas tautieši.

 • 16:00 - 17:30
  Gabaliņs Latvijas
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Gabaliņs Latvijas

  Sestā diena

  (2019, Brigita Eglīte, 54’)

  Sestdienās klusais Skultes pagasta centrs pārvēršas par karnevāliski raibu ļaužu un preču festivālu – lauku tirgu ar savām īpašajām noskaņām un attiecībām starp pārdevējiem, pircējiem un vietējiem ļaudīm.

  Lasīt vairāk
  Ārēji pavisam necilā filma par vienu pilnīgi parastu lauku miestiņu, kur reizi nedēļā cilvēki pulcējas pirkt un pārdot ceļmalas tirdziņā, patiesībā izrādās smalka pērlīte, kuras vienkāršajā stāstā slēpjas ārkārtīga uzmanība pret detaļām, aizkustinoši sirsnīga attieksme pret filmas varoņiem un prasme stāstīt neuzbāzīgi, bet precīzi, bez liekiem sānsoļiem. Nacionālā kino balva Lielais Kristaps par labāko operatora darbu Valdim Eglītim.
 • 17:30 - 19:00
  Nesenā vēsture
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Nesenā vēsture

  Jelgava ‘94

  (2019, Jānis Ābele, 86’)

  Starptautiski populārajā Jāņa Joņeva romānā balstīta un 90. gadu atmosfēras piepildīta filma par 14 gadus veco Jāni – iemīlēšanās klasesbiedrenē un nejauši aizsāktā draudzība ar Zombi un Nāvi pilnīgi maina Jelgavas pusaudža dzīvi.

  Lasīt vairāk
  Jaunā režisora Jāņa Ābeles otrā filma izpelnījusies gan skatītāju interesi, gan profesionāļu novērtējumu – tā saņēma deviņas nominācijas Nacionālajai kino balvai Lielais Kristaps un divas skatītāju balsojuma balvas, turklāt īpaši novērtējama galvenajām lomām izvēlēto jauniešu iekļaušanās pieredzējušu aktieru ansamblī.
 • 19:00 - 21:00
  Tautiskā vēsture
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Tautiskā vēsture

  Rūdolfa mantojums

  (2010, Jānis Streičs, 114’)

  Ir XX gadsimta sākums, kas sola latviešiem pārticīgu un laimīgu nākotni, mostas tautas nacionālā pašapziņa, aug zemnieku varēšana pārspēt pat muižniekus. Vecais ķeizara zaldāts Rūdolfs Rūdups, ar savu bagātību un lepnību būdams baronam kā dadzis acīs, kļūst nevaldāms, kad viņu ķer Amora bulta.

  Lasīt vairāk
  Latvijas kinoskatītāju iemīļotākais vecmeistars Jānis Streičs šo filmu apzināti uzņēma kā “optimisma devu tautai”, uzceļot Cinevillas kinopilsētā visu Rūdupa saimniecību un rādot stiprus un pašapzinīgus cilvēkus Latvijas lauku sētā. Streičs pats ir arī filmas scenārija autors, iedvesmojies no Rūdolfa Blaumaņa daiļrades un saka – šie ir notikumi, pēc kuriem sekoja skroderdienas Silmačos…
 • 21:00 - 23:00
  Restaurēta filma
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Restaurēta filma

  Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili

  (1987, Arvīds Krievs, 99’)

  Vizuāli izsmalcināta un kinematogrāfiski augstvērtīga kaislību drāma ar kriminālintrigas elementiem. Afganistānas kara invalīda Kārļa lomā debitē Alvis Hermanis, filmai piešķirtas astoņas Lielā Kristapa balvas visās galvenajās profesiju kategorijās.

  Lasīt vairāk
  Pēc Andra Kolberga detektīvstāsta uzņemtā filma ir spilgts perestroikas produkts – tikai dažus gadus ātrāk Arvīdam Krievam nebūtu ļauts veidot filmu šādā brīvības pakāpē, iekļaujot stāstā gan Afganistānas karu, gan erotiskas ainas. Lomās – Alvis Hermanis, Pēteris Gaudiņš, Mirdza Martinsone, Ivars Kalniņš, Elza Radziņa, Sauļus Balandis, Inese Pabērza un citi.
 • 23:00 - 01:00
  Vēlais seanss
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Vēlais seanss

  Kolka Cool

  (2011, Juris Poškus, 93’)

  Kurzemes piekrastes laiskā vasara 21. gadsimta laucinieku dzīvē – brāļi Gvido un Andža (Andris Keišs un Artuss Kaimiņš), tāpat kā Simona (Iveta Pole) un pārējie, īsti nezina, ko iesākt ar savu dzīvi, kurā “nekas nenotiek”.

  Lasīt vairāk
  Vasarīgs stāsts par diviem brāļiem un viņu ilūzijām par sievietēm. Andžas precību piedāvājums liek viņa draudzenei Simonai pārdomāt savu izvēli. No jūras negaidīti pārrodas Andžas vecākais brālis Gvido, un savstarpējas ambīcijas brāļus gan šķir, gan vieno. Filmā netrūkst ironisku situāciju, kautiņu un Kurzemes piekrastei raksturīgās bravūrības.
 • 01:00 - 02:00
  Nakts seanss pieaugušajiem
  Tagad rāda Seanss beidzies Līdz seansam: -:-:-
  Nakts seanss pieaugušajiem

  NAKTS SEANSS PIEAUGUŠAJIEM
  angļu valodā, 18+

  Signes Baumanes īsfilmas

  (1999-2008, Signe Baumane, 31’)

  Brīvība domāt un runāt par seksu cilvēkam ir nepieciešama tāpat, kā visas citas brīvības. Nataša, kas uzsāk mīlas romānu ar putekļsūcēju, Pupu mizas par seksu un citi izaicinoši sižeti pusstundu garā programmā.

  Lasīt vairāk

  Programmā –

  Natasha (2001, 10’)
  Love Story (1999, 3’)
  The Threatened One (2000, 5’)
  Five F*cking Fables (2002, 5’)
  Teat Beat of Sex (2008), epizodes Lizard / Ķirzaka, Graveyard / Kapsēta, Dawn / Rītausma, Puzzle.