Jānis Paukštello

Jānis Paukštello 26.03.1951

 

Dzimis 1951. gada 26. martā Jaunpiebalgā, četru bērnu ģimenē kā jaunākais. Mācījies Jaunpiebalgas vidusskolā, no 1959. gada – Palsmanes internātskolā, vasarā ganījis govis Gaujmalā, tad iestājies Murjāņu sporta internātskolā. 1969. gadā uzņemts Latvijas Universitātes Ekonomikas fakultātē, bet pēc sludinājuma avīzē Rīgas Kinoekrāni nonācis Tautas kinoaktieru studijā. Pusgads pedagogu Ainas Matīsas un Arnolda Liniņa vadībā lika Jānim Paukštello sajust, ka viņa īstais aicinājums ir aktiermāksla, tāpēc viņš pameta universitāti, taču 1970. gadā tika iesaukts obligātajā karadienestā.  1972. gadā Paukštello atgriezās no dienesta un iestājās Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātē, Dailes teātra 5. studijā, kura mācības bija sākusi 1971. gadā.

Aktiera diplomu Jānis Paukštello iegūst 1974. gadā un 1975. gadā oficiāli kļūst par Dailes teātra aktieri, lai gan izrādēs sācis piedalīties jau 1972./1973. gada sezonā. Par jaunā aktiera „teātra krusttēvu" kļūst pieredzējušais Ēvalds Valters (1894-1994), ar kuru kopā spēlējuši Jāņa Streiča spēlfilmā Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975) – tā ir Paukštello otrā kinoloma pēc epizodes 1973. gada spēlfilmā Pilsētas atslēgas (režisors Imants Krenbergs). Naivais ideālists Arvīds Lasmanis izrādās spožs kinoaktiera karjeras sākums, un jau pirmajos desmit darbības gados Jānis Paukštello nospēlē 12 kinolomas, bet līdz 70 gadu jubilejai aktiera kinolomu skaits pārsniedzis 50.

Dailes teātrī Jānis Paukštello strādāja līdz 2017. gadam, paralēli filmējoties un nospēlējot pa kādai lomai arī Jaunajā Rīgas teātrī, Valmieras Drāmas teātrī un neatkarīgajā teātrī Skatuve pie režisores Annas Eižvertiņas; piedalījies TV uzvedumos, radio iestudējumos, dzejas programmās. Jānis Paukštello ir viens no tiem, kas ilgus gadus kopis tā saukto „dziedošā aktiera" tēlu – jau 1978. gadā kopā ar Ivaru Kalniņu, Andri Bērziņu un Vari Vētru dibinājis Dailes teātra aktieru vokālo ansambli, kuram komponists Raimonds Pauls devis nosaukumu Mūžīgais unisons. 1982. gadā Jānis Paukštello ar Raimonda Paula dziesmu Cielaviņa kļūst par Latvijas Radio raidījuma Mikrofons dziesmu aptaujas laureātu, bet no 1998. gada koncertē kopā ar aktieri Hariju Spanovski (1958-2013). Bet pirmā no populārajām Paukštello dziedātajām Raimonda Paula dziesmām Mikrofona aptaujā ir Rozīt' mana, nātru dārzā, kas 1981. gadā ieņem 4. vietu, un šo faktu 15 gadus vēlāk Jānis Streičs apspēlē filmā Likteņdzirnas, liekot Jānim Paukštello šo pašu dziesmu dziedāt restorāna epizodē.

2005. gadā Jānis Paukštello saņem Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps par otrā plāna lomu Unas Celmas spēlfilmā Augstuma robeža (2005), 2011. gadā izdevniecībā Jumava nāk klajā žurnālistes Līgas Blauas grāmata Jānis Paukštello. Tintē, bet balts.

 

Sagatavoja Kristīne Matīsa

 

MEDIJOS:

Raksti par Jāni Paukštello Latvijas Nacionālās bibliotēkas vietnē periodika.lvŠEIT.

 

 

 

 

Skatīt vairāk