4. maija Latvijas filmu maratons 2021 – atkal tiešsaistē visā pasaulē

Nacionālā Kino centra tradicionālais 4. maija Latvijas filmu maratons nu jau otro gadu notiks tiešsaistē portālā filmas.lv – īpaši atlasītu filmu seansi visas dienas garumā no 11:00 visā pasaulē, sekojot laika joslām apkārt visai zemeslodei.

Ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ 4. maija Latvijas filmu maratons jau pirms gada tika sarīkots portālā filmas.lv sadarbībā ar Kultūras sistēmu informācijas centru (KISC) kā tiešsaistes seansu programma visā pasaulē, to dažādos laikos skatījās gandrīz 9000 interesentu ne tikai Latvijā, bet pavisam 63 pasaules valstīs no Jaunzēlandes līdz ASV Rietumu krastam. Šogad, pandēmijas ierobežojumiem turpinoties, Filmu maratons atkal tiek veidots kā Latvijas valsts svētku piedāvājums tautiešiem visā pasaulē, saglabājot tradicionālo kinoteātra struktūru – svētku programma sakārtota secīgos seansos, katra filma būs pieejama skatīšanai konkrētā seansa laikā tieši svētku dienā, sekojot katras valsts laika joslām. Tātad visur pasaulē maratons sāksies 4. maijā pulksten 11:00 (pēc vietējā laika) ar animāciju bērniem.

Sekojot laikmeta aktualitātēm, šogad programmai un paralēlajiem notikumiem piešķirta neliela tematiska ievirze dabas un vides problemātikā, ar to saistīti vairāki filmu seansi un arī atsevišķi pasākumi, kas papildinās filmu programmu. Tāpēc arī animācijas filmu seansā būs apkopotas septiņas tematiski vienotas filmiņas, ko veidojuši režisori Roze Stiebra, Dace Rīdūze, Edmunds Jansons, Ēvalds Lācis, Reinis Pētersons, Nils Skapāns un Māris Brinkmanis, bet ievadā režisore Dace Rīdūze iepazīstinās ar savu topošo animācijas filmu Dusmukule, kas balstīta Agneses Vanagas grāmatās par dusmīgo plastmasas maisiņu un tiek veidota studijā Animācijas Brigāde ar Nacionālā Kino centra atbalstu.

Aktuālo tematiku turpinās arī Eko-klasikas seanss, kurā varēs noskatīties Latvijas kinovēsturē slavenākās dokumentālās filmas par vidi – Jumta likums (2001, autori Andis Mizišs un Māris Maskalāns) un Leiputrija (2004, Laila Pakalniņa un Māris Maskalāns), bet nākamajā seansā sekos Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Karote (2019), kas piedāvā negaidītu skatījumu uz plastmasas karotes absurdo mūžu, un tematiski saderīga diskusija par saistītām tēmām. Hroniku seansā 80.-90. gadu kinožurnālos redzēsim, cik sarežģīta situācija vides aizsardzības jomā bija tobrīd, kad Latvija vēl tikai centās atjaunot neatkarību.

Latvijas filmu maratona programmā plānots arī Jubilāru seanss, kurā ar divām spēles īsfilmām no Latvijas Nacionālā Kinofotofonodokumentu arhīva svinēsim divas 90 gadu jubilejas – režisoram Varim Krūmiņam (filma Cēloņi un sekas, 1956) un rakstniecei Vizmai Belševicai, pēc kuras stāsta uzņemta režisores Vijas Beinertes filma Tās dullās Paulīnes dēļ (1979), bet citā seansā ar filmām pieminēsim divas nesen mūžībā aizgājušas personības – dzejnieku Uldi Bērziņu un režisoru Askoldu Saulīti. Vakara noslēgumā plānotas divas pilnmetrāžas spēlfilmas – Latvijas un Lietuvas kopražojums Dzimtene (režisors Tomass Vengris) un Latvijas kino klasika – režisora Aivara Freimaņa divsēriju spēlfilma Dzīvīte (1989), kuru nupat digitāli atjaunojis filmas operators Valdis Eglītis.

4. maija Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs, tehniski nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC), atbalsta Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvs (VKFFDA) un Rīgas Dome.

Detalizēts programmas plāns ar seansu laikiem un filmu anotācijām sekos nākamnedēļ.

 

Sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
NKC informācijas speciāliste
(26129954, kristine.matisa@nkc.gov.lv )

 

20.04.2021.