Aivara Freimaņa darbi portālā filmas.lv

Godinot mūžībā aizgājušo izcilo kinorežisoru Aivaru Freimani (8.02.1936.-24.01.2018.), Nacionālais Kino centrs atgādina, ka platforma filmas.lv tiešsaistē jau kopš Meistara 80. jubilejas Latvijas skatītājiem piedāvā trīs Aivara Freimaņa režisētas filmas un katra no tām ir būtisks pagrieziena punkts Latvijas kino vēsturē. Šodien Freimaņa filmu izlasei pievienota arī divsēriju spēlfilma “Dzīvīte” (1989).

Aivars Freimanis (1936) ir viens no pirmajiem jauna laikmeta vēstnešiem Latvijas dokumentālajā kino līdzās Uldim Braunam, Hercam Frankam, Ivaram Seleckim un citiem Rīgas poētiskā stila aizsācējiem. Portālā filmas.lv visā Latvijas teritorijā bez maksas var noskatīties Aivara Freimaņa dokumentālās filmas Krasts (1963) un Kuldīgas freskas (1966), spēlfilmas Ābols upē (1974) un Dzīvīte (1989).

Krasts (1963) ir Aivara Freimaņa kā režisora otrā dokumentālā īsfilma, viena no jaunā dokumentālisma pirmajām bezdelīgām, kas raksturo radikālas pārmaiņas autoru attieksmē pret filmas varoņiem un vidi. Lai izveidotu īso filmiņu par zvejnieku dzīvi, autori – režisors Freimanis un operators Ivars Seleckis – ciematā nodzīvoja visu vasaru, iepazīstot cilvēkus un pieradinot tos pie kameras. Tādējādi filmas materiāls ir daudz personiskāks, dziļāks un nemākslotāks; tas raksturo jaunā stila autoru patieso interesi par cilvēku, nevis tā sociālajām vai profesionālajām lomām.

Freimaņa un Selecka sadarbībā tapusi arī dokumentālā pilnmetrāžas filma Kuldīgas freskas (1966). Tā ir pirmā un gandrīz vienīgā dokumentālā filma Latvijas kino vēsturē, kuras ideja balstās uz formu – īsas, brīžiem humoristiskas noveles ar atsevišķiem nosaukumiem, savirknētas dažādas Kuldīgas dzīves ainiņas 1966. gada vasarā.  Autori atceras, ka fresku forma darba procesā “atbrīvojusi rokas”, ļaujot operatīvi reaģēt uz visu, ko dzīve piedāvā, un filmu Kuldīgas freskas var uzskatīt par īstenu kolektīvās daiļrades paraugu, jo idejas filmēšanai piedāvāja visi grupas dalībnieki, arī asistenti un gaismotāji.

Aivars Freimanis ir viens no retajiem Latvijas dokumentālistiem, kas epizodiski, bet ļoti veiksmīgi strādājis arī aktierkino – viņš režisējis četras pilnmetrāžas spēlfilmas, un divas no tām skatāmas portālā filmas.lv. Kopā ar izcilo kinooperatoru Dāvi Sīmani uzņemtā spēlfilma Ābols upē (1974) ir Latvijas kultūras kanonā iekļauts darbs, neparasts gadījums Latvijas kinovēsturē – dokumentālā vidē uzņemta spēlfilma, iespējami maz iejaucoties īstās dzīves norisēs, vairumā gadījumu tās tikai provocējot, ne inscenējot.

Savukārt divsēriju spēfilma Dzīvīte (1989) veltīta Dainu tēva Krišjāņa Barona piemiņai un divu galveno lomu atveidošanā iesaistīti četri izcili aktieri – Krišjāni Baronu jaunībā atveido Leonīds Grabovskis, vecumdienās – Valdemārs Zandbergs, bet Barona sievu Dārtu spēlē Indra Briķe un Velta Līne.

Portālā filmas.lv atrodamā sadaļa Latvijas filmas tiešsaistē piedāvā legāli un bez maksas skatīties Latvijas filmas jebkurā laikā un visur Latvijā, kur vien pieejams internets, turklāt visās mobilajās ierīcēs. Portāla veidošanā sadarbojas Nacionālais Kino centrs (NKC) un Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC).