Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma programma portālā filmas.lv

No 7. līdz 12. septembrim Baltijas jūras dokumentālo filmu forums (Baltic Sea Docs) skatītājiem piedāvās divas filmu programmas. Kinoteātrī “K.Suns” Rīgā izrādīs sešu starptautiskos festivālos atzītu filmu izlasi, savukārt skatītājiem visā Latvijā portālā www.filmas.lv bez maksas būs pieejama īpaša foruma jubilejas filmu programma.

Baltijas jūras dokumentālo filmu forums šogad atzīmē 25. norises jubileju. Pasākuma pirmsākumi meklējami Dānijā, bet jau 17 gadus foruma mājvieta ir Rīga, kur to rīko Nacionālais Kino centrs. Ik gadu forums pulcē kino profesionāļus no Baltijas jūras reģiona, Austrumeiropas un Kaukāza valstīm uz semināriem un filmu projektu tirgu un vienlaikus aicina skatītājus uz kino seansiem. Septembrī skatītāju vērtējumam tiks piedāvāta jaunāko, starptautiskos festivālos izrādītu filmu izlase kinoteātrī “K.Suns” un jubilejas filmu programma tiešsaistes seansos portālā www.filmas.lv.

Par godu foruma 25. jubilejai portālā www.filmas.lv varēs noskatīties deviņas filmas, kas gadu gaitā Baltijas jūras dokumentālo filmu forumā prezentētas vēl tapšanas stadijā. Starp tām būs Latvijā jau pazīstamu Baltijas filmu veidotāju darbi – igauņu režisora Jāka Kilmi humorpilnais Disko un atomkarš / Disco and Atomic War (2009), kā arī viena no pasaulē godalgotākajām lietuviešu dokumentālajām filmām, Arūna Mateļa režisētā Pirms atgriešanās uz Zemes / Before Flying Back to the Earth (2005). Jubilejas programmā demonstrēs arī ilggadējā foruma dalībnieka Ivara Selecka filmu Jaunie laiki Šķērsielā (1999) – otro daļu filmu triloģijā par nomaļās Pārdaugavas ieliņas iedzīvotājiem.

Atskatu uz demokrātijas kustību Baltkrievijā pirms 15 gadiem sniegs Baltkrievu valodas stunda / A Lesson of Belarusian (2006), filma Krievu avangards / Russian Avant-Garde (1999) pievērsīsies padomju revolūcijas laika mākslai un mākslinieku traģiskajiem likteņiem pēc tam, bet zviedru režisore Maja Vekselmane filmā Mana māte / My Mother (2017) vēstīs par savas mātes, Ukrainā dzimušas ebrejietes, samezgloto un notikumiem bagāto mūžu.

Jubilejas programmā būs skatāmas arī pēdējos gados iznākušas filmas: septiņu Ukrainas muzikālās apvienības Dakh Daughters mākslinieču portrets Rozes. Filma – kabarē / Roses. Film-Cabaret (2021), Ziemeļamerikā nozīmīgākajā dokumentālo filmu festivālā Hot Docs atzinību guvusī filma Drīkstu ieiet? / Sunny (2020) un Sīrijas pilsoņu kara stāsts Pretējā krastā (2020) – par 19 gadus veco Halu, kura, bēgot no piespiedu laulībām, pievienojas Sīrijas kurdu sieviešu militārajām vienībām.

Jubilejas filmu programma portālā www.filmas.lv būs pieejama skatītājiem Latvijā bez maksas noteiktos seansu laikos. Ārpus Latvijas būs skatāma daļa no programmas: 12. septembrī dienas garumā arī citur pasaulē varēs noskatīties filmas Jaunie laiki Šķērsielā, Pirms atgriešanās uz Zemes un Mana māte.

Plašāka informācija par filmu programmu pieejama Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma mājaslapā.

Forumu rīko Nacionālais Kino centrs, atbalsta LR Kultūras ministrija un Rīgas dome, arī Valsts Kultūrkapitāla fonds mērķprogrammā “KultūrElpa”, ļaujot tam turpināt būt par vadošo starptautisko dokumentālā kino industrijas pasākumu reģionā.

 

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Lange
Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma pārstāve
Mob. t.: 22189061
E-pasts: ieva.lange@nkc.gov.lv