GUNĀRS CILINSKIS portālā filmas.lv

Gunārs Cilinskis Dievlodziņu saimnieka lomā filmā “Vilkaču mantiniece” (1990)

23. maijā 85 gadi aprit aktierim un režisoram Gunāram Cilinskim (1931-1992), un Nacionālā Kino centra portālā www.filmas.lv tiek ievietotas vairākas spēlfilmas, kurās Cilinskis novērtējams gan aktiera, gan režisora statusā.

Aktieris Gunārs Cilinskis, kurš uz teātra skatuves debitēja 1955. gadā, savā radošajā mūžā daudz lielāku popularitāti izpelnījies tieši ar kino lomām; no tām pirmā nospēlēta 1958. gadā kopā ar Viju Artmani – zvejnieks Jānis režisores Adas Neretnieces filmā Svešiniece ciemā. Jau 60. gados kinoaktieris Gunārs Cilinskis iekaroja ārkārtīgu popularitāti visā Padomju Savienībā ar izlūka Nikolaja Kuzņecova lomu Sverdlovskas kinostudijas filmā Garā stiprie (1968) un arī Latvijā filmējās ļoti intensīvi un daudzveidīgi – 70. gados apliecināja spilgtas komiķa dotības peļu slazdu fabrikanta Nagaiņa lomā Rolanda Kalniņa filmā Ceplis (1972), savukārt no Jāņa Streiča filmā Teātris (1978) spēlētās Maikla Goslina lomas Cilinskim uz mūžu pielipa Autora raksturojums „skaistākais vīrietis Latv… Anglijā!”

Jau 1975. gadā Gunārs Cilinskis pameta teātri, lai pievērstos kinorežijai, jo jau labu laiku bija ilgojies pēc izvēles brīvības, kāda nav iespējama aktiera profesijā. Viņa spožā debija, melodrāma Ezera sonāte (1976, sadarbībā ar režisoru Vari Braslu) portālā filmas.lv tika ievietota jau 8. aprīlī, kad jubileju svinēja Astrīda Kairiša – režisora un aktiera Cilinska (arī ārsta Rūdolfa lomas tēlotāja) ekrāna partnere. Ar šo pašu filmu portāls filmas.lv atzīmē vēl kādu jubileju – 26. maijā 75 gadi aprit filmas Ezera sonāte komponistam Imantam Kalniņam (1941). Portālā ievietota filmas restaurētā kopija, kuras izgatavošanu Nacionālais Kino centrs finansēja 2008. gadā, izmantojot ES fondu līdzekļus; Ezera sonāte bija otrā filma NKC klasikas mantojuma restaurācijas programmā.

Gunāra Cilinska jubilejas atzīmēšanai portālā filmas.lv ievietotas vēl divas spēlfilmas no Latvijas kinovēstures mazzināmākajām lappusēm – 90. gadiem -, vienlaikus arī divas pēdējās filmas Cilinska kā režisora filmogrāfijā (kopā deviņas spēlfilmas). Divsēriju Vilkaču mantiniece (1990) ir 40. gados populārā Ilonas Leimanes romāna ekranizācija ar Zani Jančevsku temperamentīgās Alīdas lomā un pašu Gunāru Cilinski kā Dievlodziņu veco saimnieku (tā ir viņa pēdējā kinoloma).

Savukārt filma Indrāni (1991) uzskatāma par cēlu misiju Latvijas kultūrvēstures labā – Brīvdabas muzeja etnogrāfiskajā vidē pārcelts tobrīd populārais Blaumaņa lugas iestudējums Nacionālajā teātrī ar Kārli Sebri kā Indrānu tēvu un Gunāra Cilinska dzīvesbiedri Veltu Līni kā Indrānu māti. Gunārs Cilinskis ir filmas režisors un scenārija autors.

Portāls www.filmas.lv ir Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze un lieliska iespēja legāli un bez maksas jebkurā diennakts laikā skatīties Latvijas filmas tiešsaistē visā valsts teritorijā. Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.