NACIONĀLAJAM KINO CENTRAM 30

Latvijas filmu nozares vadošā institūcija – Nacionālais Kino centrs – tika izveidots 1991. gadā, gandrīz vienlaikus ar valsts neatkarības atjaunošanu, tātad NKC darbības 30 gadi vienlaikus ir arī atjaunotās valsts filmu nozares vēsture. Svinot jubileju, NKC kopā ar filmu nozares ekspertiem un profesionāļiem atskatās uz aizvadītajām desmitgadēm, izceļot katra perioda spilgtākās, nozīmīgākās, būtiskākās un visādi citādi ievērības vērtās filmas. Kopējā 30 filmu saraksta veidošanai tika uzrunāti 30 eksperti – 15 kinoteorētiķi un 15 praktiķi (režisori un producenti), filmas sarindotas saņemto balsu secībā un pieejamas portālā filmas.lv bez maksas jebkurā laikā visā Latvijā.

Lasīt vairāk
2001-2010

Latvija iestājas Eiropas kinoindustrijas svarīgākajās apvienībās (MEDIA, Eurimages u. c.) un attīsta starptautisku partnerību, nostabilizējas valsts atbalsts filmu nozarei un aktīvi ienāk jauna kinematogrāfistu paaudze. Desmitgades otrajā pusē gan progresu satricina pasaules ekonomiskā krīze, tomēr Latvijas kinomākslai jau ir savs stabils profesionāļu loks un arī starptautiska autoritāte, īpaši dokumentālajā kino un animācijā.

Lasīt vairāk
1991-2000

Vissarežģītākais periods Latvijas kino vēsturē – aktīvi strādājoša kinematogrāfistu paaudze piedzīvo „vecās sistēmas” sabrukumu, jaunajai valstij nepietiek naudas kinoražošanai līdzšinējā apjomā, jauna sistēma un likumdošana vēl tikai veidojas. Tomēr jaundibinātā Latvijas Kultūras akadēmija jau uzņem pirmos kinorežisoru un operatoru kursus, producenti mācās no Eiropas pieredzes, kinodemonstrēšanas sistēma sakārtojas, un desmitgades beigās Latvijas filmas atkal ievēro arī skatītāji.

Lasīt vairāk