Portālā filmas.lv – Nobela Miera prēmijas kandidāte

Šonedēļ kļuvis zināms, ka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija pieteikusi Nobela Miera prēmijai latviešu disidenti Lidiju Lasmani-Doroņinu, tāpēc Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar studiju “VFS Films” uz laiku ievieto portālā filmas.lv režisora Andreja Verhoustinska dokumentālo filmu “Lidija”.

Nacionālais kino centrs un studija VFS Films aicina novērtēt, ka latviešu disidente un padomju režīma politieslodzītā Lidija Lasmane-Doroņina (1925) ir varbūt vienīgā starp šogad Nobela Miera prēmijai pieteiktajiem kandidātiem, par kuru ir uzņemta iespaidīga un mākslinieciski augstvērtīga dokumentālā filma – režisora Andreja Verhoustinska filma Lidija, kas turklāt saņēmusi arī Nacionālo kino balvu kā gada labākā (īsmetrāžas) dokumentālā filma.

Rakstnieces Noras Ikstenas sagatavotajā pieteikumā Nobela Miera prēmijas komitejai par Lasmanes-Doroņinas izvirzīšanu norādīts, ka Eiropa un pasaule kopumā vēlu sākusi apzināt komunisma terora un genocīda apmērus, tūkstošiem dzīvju, ko šī vara salauza un iznīcināja. “Latviešu disidentes un sirdsapziņas cietumnieces Lidijas Lasmanes-Doroņinas dzīves stāsts ir spilgta un dzīva liecība šai vēstures patiesībai,” teikts Latvijas pieteikumā.

Lasmanes-Doroņinas dzīvesstāsts emocionāli un formā neparasti izstāstīts studijas VFS Films producētajā Andreja Verhoustinska filmā Lidija – tas ir mākslas darbs, kurā vienā 40 minūtes garā kadrā uzņemts Lidijas Lasmanes-Doroņinas tuvplāna portrets. Filmas aizkadra tekstā skan Lidijas balss, stāstot savas dzīves epizodes, bet skatītājam ir iespēja vērot stiprās un daudz pieredzējušās sievietes rāmos vaibstus, pārdomājot eksistenciālus jautājumus. Filmas attēla kvalitāti nodrošina fakts, ka to uzņēmis viens no Latvijas pieredzējušākajiem un titulētākajiem kinooperatoriem – Gints Bērziņš. Filmas scenārija līdzautore ir Henrieta Verhoustinska, skaņu režisori – Artis Dukaļskis un Anrijs Krenbergs, producents – Uldis Cekulis. Talantīgu profesionāļu radītā filma ir emocionāls pārdzīvojums un skaists veltījums vieda cilvēka mūžam.

Nobela Miera prēmijas komiteja informējusi pieteikuma iesniedzējus, ka Lidija Lasmane-Doroņina ir viena no 320 kandidātiem uz Nobela Miera prēmiju, laureāts tiks paziņots 5. oktobrī. Filmu Lidija portālā filmas.lv varēs noskatīties līdz septembra beigām, iecerēts arī filmas seanss Stokholmā, kur darbojas Nobela Miera prēmijas komiteja.

Portāls filmas.lv ir visā Latvijā pieejama interneta platforma, kurā legāli un bez maksas var tiešsaistē noskatīties vairāk nekā 150 Latvijas filmu, portāls veidots sadarbībā ar Latvijas kinoproducentiem un Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC). Jaunākais papildinājums portālā ir sadaļa Arhīva izlase, kur tiešsaistē var noskatīties 15 digitalizētas un restaurētas filmas no Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva – poētiskā dokumentālā kino būtiskākos darbus. Par šo filmu autoriem uzņemta Simtgades dokumentālā filma Laika tilti, kas pirmizrādi piedzīvoja 5. septembrī un šobrīd skatāma Latvijas kinoteātros; arī filmu Laika tilti producējusi studija VFS Films (sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem).