Portālā pieejama filma par trimdas politiskajām aktivitātēm

Muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku  aicina pieslēgties pasākumam “Nyet, nyet, Soviet! Trimdas latviešu politiskās demonstrācijas” tiešsaistē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zāles otrdien, 30. novembrī plkst. 17:30. Šī saruna tematiski saistīta ar dokumentālo filmu “Valiant! Brauciens uz brīvu Latviju”, kas no 30. novembra bez maksas pieejama Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv.

Sarunā par trimdas latviešu jauniešu politiskajām aktivitātēm 20. gs. 80. gados, kad regulāras demonstrācijas neatlaidīgi piesaistīja mediju uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam, piedalīsies tālaika aktīvisti – Anna Muhka, Vita Tērauda un Ivars Slokenbergs. Pasākumu vadīs muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē galvenā kuratore Marianna Auliciema.

Saruna tieši sasaucas ar muzeja Latvieši pasaulē veidoto dokumentālo filmu par latviešu politiskajām demonstrācijām VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju, kas pirmizrādi piedzīvoja aizvadītajos Valsts svētkos – 18. novembrī; filmā savas atmiņas stāsta arī 30. novembra sarunas  dalībnieki Vita Tērauda un Ivars Slokenbergs. Sadarbībā ar Nacionālo Kino centru filma VALIANT! Brauciens uz brīvu Latviju no 30. novembra būs skatāma portālā www.filmas.lv  – bez maksas tiešsaistē visā Latvijas teritorijā.

Latvijā nav daudz informācijas un materiālu par trimdas latviešu jauniešu politiskajām demonstrācijām aukstā kara noslēguma fāzē, šis vēstures aspekts sabiedrībai ir maz zināms, tāpēc šī diskusija ir īpaši vērtīgs pasākums, kas papildinās filmas stāstu. Sarunas dalībnieki runās par latvietību svešumā un trimdas laika nozīmīgākajām akcijām, dalīsies atmiņās par pašu piedzīvoto politiskajās aktivitātēs dažādās pasaules malās. Laikā, kad tikai retais amerikānis prata atrast Latvijas vārdu uz pasaules kartes, latvieši savās mītnes zemēs ārpus Latvijas piesaistīja mediju uzmanību Baltijas valstu okupācijas jautājumam, stāstot par norisēm okupētajā Latvijā.

Arī filma ir stāsts par šo laiku – par trimdas latviešu jauniešu izdomu, trakulīgumu, drosmi un nacionālpatriotisko stāju, kas atklājas, izmantojot vienas ļoti īpašas automašīnas dzīvesstāstu. Paralēli bagātīgiem arhīvu materiāliem filmā iekļautas intervijas ar Latvijai nozīmīgiem sabiedriskajiem darbiniekiem, paverot skatu uz viņu jaunības gaitām, kurās cīņa par Latvijas neatkarības atjaunošanu bija pašsaprotama. Filmā atgādinātas un ilustrētas gan formas, gan satura ziņā ļoti daudzveidīgas, izdomas bagātas un pat teatrālas latviešu protesta akcijas, kuras tika organizētas ar mērķi piesaistīt preses uzmanību.

Saruna tiks translēta tiešsaistē:
LNB mājaslapā – https://www.lnb.lv/
LNB YouTube kanālā
LNB FB kanālā – https://www.facebook.com/lnb.lv
Muzeja Latvieši pasaulē FB kanālā

Filma no 30. novembra pieejama portālā filmas.lv ŠEIT.

 

Vairāk informācijas:
Laine Kivilande,
Muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē
laine.kivilande@lapamuzejs.lv, Tālr. 26737114