Uz ekrāniem filma SPĒLMANIS

No 26. septembrī sāk demonstrēt Latvijas un Lietuvas kopražojuma filmu SPĒLMANIS.

Filmas pasaules pirmizrāde notika pērn prestižajā Sansebastjanas filmu festivālā Spānijā, tā izrādīta kopumā vairāk nekā 30 festivālos visā pasaulē un saņēmusi vairākas balvas, tai skaitā festivālos Setubalā (Portugālē), Parīzē (Francijā) un Varšavā (Polijā).

Filma augstu novērtēta arī dzimtenē – šopavasar Spēlmanis Lietuvas kino un televīzijas festivālā Sudraba dzērve saņēma 10 nominācijas un 6 balvas, tai skaitā arī Labākā filma, Labākais režisors, Labākais scenārijs un Labākais aktieris, kā arī tikusi izvirzīta kā Lietuvas kandidāte ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars labākās ārzemju filmas nominācijā.

Spēlmanis ir asa sižeta filma ar trillera un melodrāmas iezīmēm, tā vēsta par talantīgo ātrās palīdzības mediķi Vincentu, kurš ik dienu glābj cilvēku dzīvības, taču ir arī kaislīgs spēlmanis – ņemot vērā zemo atalgojumu, tas rada nemitīgus sarežģījumus. Sapratis, ka nespēs nomaksāt azartspēļu parādus, Vincents atrod situācijai radikālu, pat cinisku risinājumu, izveidojot ar viņa profesiju saistītu nelegālu azartspēli – likmes tiek liktas uz intensīvās nodaļas pacientu cerībām izdzīvot. Materiālā situācija strauji uzlabojas, taču drīz viņš nonāk smagas izvēles priekšā. Mīlestība, dzīvība un nāve tiek likta uz spēles.

Galvenās lomas filmā atveido Lietuvā pazīstamais aktieris Vītauts Kaņušonis un Ūna Meka – lietuviešu izcelsmes amerikāņu aktrise, kas dzīvo Losandželosā. Ūnas tēvs ir lietuviešu trimdas režisors Jons Meks, kas tiek dēvēts par amerikāņu avangarda kino tēvu.
Kopražojumu no Latvijas puses producējis Roberts Vinovskis no Studijas Lokomotīve, no Lietuvas puses – Uļjana Kima no Uļjanas Kim studijas.

Filma uzņemta gan ar Latvijas un Lietuvas nacionālo atbalstu, gan ar Eiropas Padomes filmu atbalsta fonda Eurimages finansējumu.
Šobrīd filma pārdota izrādīšanai Francijā, Itālijā, Čehijā, Turcijā un citās valstīs.