ZIEMASSVĒTKU IZLASE portālā filmas.lv

Brīdi pirms Ziemassvētkiem Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv ievietotas atkal jaunas un tematiski piemērotas Latvijas filmas, ar kurām var lieliski nosvinēt gadumiju, – gan klasiskais Vara Braslas “Ziemassvētku jampadracis”, gan Rozes Stiebras animācija un arī jaunākas filmas.

Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv, kur Latvijas filmas pieejamas tiešsaistē jebkurā laikā un jebkurā vietā visā Latvijas teritorijā, 2016. gada Ziemassvētkos un gadumijā var noskatīties atkal jaunus darbus, ar ko papildināta līdz šim jau apmēram 100 filmu lielā kolekcija.

No 19. decembra līdz 19. janvārim portālā pieejams darbs no Latvijas spēlfilmu klasikas fonda – Ziemassvētku jampadracis (1993), stāsts par Cīrulīšu ģimenes pieciem bērniem, viņu tēvu, mūzikas skolotāju Valdemāru (Jānis Paukštello), un sarežģījumiem ap kādu Ziemassvētku koncertu. Lomās arī Dace Eversa, Zostiņu ģimenes bērni, Kaspars Ādamsons un citi. Filmas režisors ir Varis Brasla, scenārija autors – Alvis Lapiņš, un tas ir tandēms, kurš veidojis gan leģendāros Emīla nedarbus (1985), gan vēlāk filmu Ūdensbumba resnajam runcim (2004), bet abu jaunākais kopdarbs programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – ģimenes filma Vectēvs, kas bīstamāks par datoru, – pirmizrādi piedzīvos 2017. gadā.

Uz mēnesi portālā filmas.lv ievietotas arī režisores Rozes Stiebras filmiņas no cikla Pasaciņas, un tieši tādas, kas saistītas ar Ziemassvētku tematiku, skanot tautasdziesmu vārdiem un Iļģu mūzikai, – Kalado un Visi kakti norasoja (abas 2002). Portālā var noskatīties arī vairākas otra Latvijas animācijas vecmeistara, Arnolda Burova leļļu filmas, kas tapušas 20. gadsimta 60. gados, bet 50 gadus vēlāk ar Nacionālā Kino centra gādību restaurētas.

Dokumentālo kino šajā izlasē pārstāv Lailas Pakalniņas simboliski nosauktā filma 33 zvēri Ziemassvētku vecītim (2011) – stāsts par Līvijas kundzi, kura dzīvo kādā parastā Rīgas mikrorajona dzīvoklī kopā ar daudziem mājdzīvniekiem (septiņi suņi, seši kaķi, divi truši, viena vārna…), bet ap Jaungadu pārvēršas Ziemassvētku vecītī un iet iepriecināt kaimiņu bērnus.

Jaunāko filmu šajā izlasē uzņēmusi arī gados jaunākā režisore Liene Linde – spēles īsfilma Četri mielasti (2012) tapusi kā studentu filma, Lienei studējot kinorežiju Latvijas Kultūras akadēmijā, un asprātīgi apspēlē laika ritējumu – 12 gadu laikā vienā un tajā pašā ģimenē norisinās četri pilnīgi vienādi Jaungada mielasti, tikai cilvēki mainās, pieaugot un novecojot, un ārpasaules laiks ienes korekcijas niansēs. Lomās – Baiba Broka, Jānis Skanis, Anta Krūmiņa, Zane Aļļēna, Kārlis Tols.

Portāls filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību. Kopš 2016. gada Jāņiem portāla video-saturs pieejams ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.