Portāla izlase ANIMĀCIJA BĒRNIEM

1. septembrī un turpmākajās dienās Nacionālais Kino centrs un Latvijas filmu autori aicina skatīties animācijas filmas, kas būs interesantas gan visdažādākā vecuma bērniem, gan viņu vecākiem un vecvecākiem.

Vismazākajiem skatītājiem patiks režisora Edmunda Jansona filmu cikls par Lupatiņu ģimeni un dažādiem piedzīvojumiem, kas pasaules iepazīšanas procesā atgadās mākslinieces Ūnas Laukmanes izdomātajiem tēliem Zeķītei, Cimdiņam, Lakatiņam un Spilventiņam. Lupatiņu ģimenes piedzīvojumi sākās 2010. gadā ar filmu Kā Lupatiņi mazgājās, turpinājās 2012. gadā ar sērijām Kā Lupatiņi šūpojās un Kā Lupatiņi uzminēja, un top arvien jaunas filmas, ko nākotnē arī ceram ievietot portālā filmas.lv. Filmās līdzdarbojies mākslinieks un populārais bērnu grāmatu ilustrators Reinis Pētersons, mūziku sacerējis Jēkabs Nīmanis.

Plašu savu filmu kolekciju skatītājiem piedāvā režisors Nils Skapāns, Latvijā vienīgais plastilīna animācijas meistars. Viņa sirsnīgo filmu varoņi ir bērniem draudzīgi tēli – lāčuks, kurš meklē savu “otro pusīti” filmā Puslācis; jautra raganiņa, kura ar pogas grozīšanu izraisa visādus amizantus piedzīvojumus filmās Raganas poga un Burvīga diena, neredzīga, bet ar plašu un enerģisku iztēli apveltīta meitenīte filmā Es gribu redzēt rūķīšus, cita maza meitenīte ar savu draugu Trusi filmā Redzi, Trusi? … tētis brauc uz Londonu!, dažādu raksturu sniegavīri filmā Pavasaris un citi atraktīvi tēli.

Pusaudžu auditorija Latvijas animācijas iepazīšanu varētu sākt ar Edmunda Jansona filmu Pavasaris Vārnu ielā – vienu no retajiem mūzikliem Latvijas kinovēsturē. Pēc Jāņa Grīziņa stāsta “Vārnu ielas republika” veidotajai filmai par to, kā veidojas Jankas un Zelmas attiecības pagalma bērnu kompānijā, dziesmas sacerējuši Edgars Šubrovskis un Ingus Baušķenieks. Un vēl – šī ir viena no retajām filmām, kurā tik liela nozīme ir saules gaismai; tās iespējas izmantojusi māksliniece Ilva Kļaviņa.

Filozofisku dimensiju šai izlasei piešķir režisores Māras Liniņas filmu triloģija Reiz dievs… (2009), kurā mākslinieku Ilmāra Blumberga, Ievas Jurjānes un Kristīnes Jurjānes radīti tēli ļauj iztēloties, kā radās cilvēks, saule, mēness, zvaigznes un citi elementi pasaules kārtībā.