VASARAS FILMU IZLASE Līgo svētkiem

Papildinot vairāk nekā 100 filmas, kas portālā filmas.lv noskatāmas tiešsaistē bez maksas jebkurā laikā un jebkur Latvijā, Nacionālais Kino centrs 2017. gada Jāņos ievieto portālā trīs klasiskas spēlfilmas, divas no tām jau restaurētas. Pirms mēneša, sākot svinēt izcilā režisora Rolanda Kalniņa 95 gadu jubileju, kinoteātra pirmizrādi piedzīvoja Studijā Lokomotīve atjaunotā spēlfilma Ceplis (1972), savukārt pati pirmā filma, ar kuru 2008. gadā sākās Nacionālā Kino centra filmu restaurācijas programma, bija, protams, Jāņa Streiča Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981). Trešā šogad no jauna ievietotā “vasaras filma” ir vienīgā spēlfilma, kuru uzņēmis janvārī mūžībā aizgājušais režisors-dokumentālists Uldis Brauns (1932-2017) – Motociklu vasara (1975).

Ja svētku brīvdienās atrodas daudz vairāk laika, ko veltīt Latvijas filmām, vasarīgu noskaņu var smelties arī portāla līdzšinējā piedāvājumā – tur pieejama, piemēram, Vara Braslas un Gunāra Cilinska atjaunotā melodrāma Ezera sonāte (1976), Gunāra Pieša atjaunotais Sprīdītis (1985), Viestura Kairiša īsfilma Kāzas (2000), kas netieši balstīta Raiņa Spēlēju, dancoju motīvos; Lailas Pakalniņas Ķīlnieks (2006) ar Dziesmu svētkiem lidostā; Gata Šmita Seržanta Lapiņa atgriešanās (2010) ar lielisku Jaunā Rīgas teātra aktieru izlasi un citas spožas filmas, arī dokumentālais kino un animācija – 30 dažādu gadu un dažādu režisoru filmiņas mazajiem skatītājiem.

Portālā www.filmas.lv, ko Nacionālais Kino centrs (NKC) ciešā un veiksmīgā sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC) izveidojis, lai veicinātu Latvijas filmu pieejamību skatītājiem, filmas sadaļā Latvijas filmas tiešsaistē ir iespējams skatīties jebkurā laikā jebkur Latvijas teritorijā ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.

Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze, kas kopš 2006. gada veidota sadarbībā ar Rīgas Kino muzeju, – tur pieejama kataloga informācija par vairāk nekā 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.