4. maija Latvijas filmu maratons Latvijā un pasaulē

Ārkārtas situācijas ierobežojumu dēļ Nacionālais Kino centrs tradicionālo 4. maija Latvijas filmu maratonu šogad rīko interneta vidē – portālā filmas.lv -, tomēr saglabājot “kinoteātra modeli” – deviņi kinoseansi konkrētos laikos, arī pirmizrādes un pat grāmatas atvēršana. Turklāt šogad maratona programma būs pieejama visur pasaulē, ne tikai Latvijā.

Nacionālais kino centrs kopš 2005. gada organizē 4. maija Latvijas filmu maratonu – dāvanu Valsts svētkos visiem, bezmaksas seansus, kuros demonstrē jaunākās un labākās Latvijas filmas. Šī stabilā tradīcija, kas šogad notiek jau sešpadsmito reizi, pirmoreiz sastopas ar izaicinājumu, ka pulcēšanās ierobežojumu dēļ nav iespējams maratonu sarīkot tradicionālajā norises vietā, kinoteātrī Splendid Palace. Tāpēc Nacionālais Kino centrs kopā ar ilggadējo sadarbības partneri Kultūras sistēmu informācijas centru (KISC), kas rūpējas par pasākuma tehnisko nodrošinājumu, Filmu maratonu rīko portālā filmas.lv, radot Latvijā pirmo kinofestivālu, kurš pārceļas no ierastajām kinozālēm uz digitālo vidi. Tas paver 4. maija Latvijas filmu maratonam jaunas iespējas – pirmo reizi tas būs pieejams ne tikai Rīgā, bet arī kinoskatītājiem Latvijā un visā pasaulē, tādējādi Valsts svētkus varēs svinēt visur, kur vien tautiešiem būs iespējams piekļūt internetam.

Pārceļoties uz interneta vidi, 4. maija Latvijas filmu maratons saglabā ierasto kinoteātra struktūru – svētku programma sakārtota secīgos seansos, katra filma būs pieejama skatīšanai konkrētā seansa laikā (tāpat tas notiks arī citur pasaulē, atbilstoši katras valsts laika joslām – sākot ar Jaunzēlandi tālu dienvidaustrumos un beidzot ar Aļasku tālu ziemeļrietumos no Latvijas). Tātad visur pasaulē maratons sāksies 4. maijā pulksten 11:00 pēc vietējā laika ar animāciju bērniem – divas jaunas filmas no studijas Animācijas Brigāde (režisores Daces Rīdūzes PIRMIZRĀDE Zirņa bērni un režisora Jāņa Cimmermaņa Londonas brīvdienas) un seansa turpinājumā – studijas Atom Art piedāvājums, režisora Edmunda Jansona sērijas par bērnu iemīļotajiem Lupatiņiem un filma Bize un Neguļa (2017).

Sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu svētku programmā iekļautas divu restaurētu klasikas filmu interneta pirmizrādes – režisora Rolanda Kalniņa spēlfilma Akmeņainais ceļš (1983), kurā galveno lomu spēlē Andrejs Žagars, un režisora Arvīda Krieva spēlfilma Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili (1987), kur kā kinoaktieris debitēja Alvis Hermanis. Filmu restaurācija veikta studijā Lokomotīve, izmantojot ERAF finansējumu projektā Kultūras mantojuma digitalizācija.

Latvijas vēsturei pieskaras arī Arhīva seanss. Neatkarības deklarācijai – 30, kur trīs filmās redzēsim, kāda Latvija bija 1987.-1990. gadā un pat tieši Neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienās – programmā režisoru Aivara Freimaņa, Andreja Apsīša un Jura Podnieka filmas. Par 20. gadsimta Latviju stāstīs arī divi Nesenās vēstures seansi – dokumentālā filma Spiegs, kurš mans tēvs (2019, Gints Grūbe un Jāks Kilmi) un spēlfilma Jelgava ’94 (2019, režisors Jānis Ābele), bet šķietami necilas, tomēr sirsnīgi skaistas 21. gadsimta ainiņas mazā Latvijas miestiņā piedāvās Brigitas Eglītes dokumentālā filma Sestā diena (2019). Patriotisma un nacionāla pašlepnuma devu tautiešiem ārzemēs nodrošinās kinorežijas klasiķa Jāņa Streiča spēlfilma Rūdolfa mantojums (2010), savukārt vēla vakara un nakts cēlienā ieplānota Jura Poškus spēlfilma Kolka Cool (2011) un Signes Baumanes erotiskā animācija seansā pēc pusnakts.

Arī tiešsaistes Filmu maratona ietvaros (tikai Latvijas teritorijā) pulksten 19:00 notiks Vakara pirmizrādes seanss, šoreiz pavisam īpašs – režisores Aijas Bley dokumentālā filma Mēs gribējām izmainīt pasauli būs Latvijā pirmā filma, kas pirmizrādi un izplatīšanu piedzīvos tikai internetā (no 5. maija filma būs pieejama Vimeo, no 8. maija – platformā Shortcut). Un vēl viena īpaša akcija Filmu maratona ietvaros – grāmatas atvēršanas svētki, kuros skatītāji tiks iepazīstināti ar kinozinātnieces Ingas Pērkones jaunāko pētījumu Ekrāna skatuve. Par aktiermākslu Latvijas filmās (apgāds Neputns).

 

Sīkāka informācija par tehniskām niansēm:

1) – filmu programma Latvijā un pasaulē atšķiras ar divām filmām – pievērsiet uzmanību seansiem 16:00 un 19:00. Tas nav izvēles jautājums, programmas pieejamība atkarīga no skatītāja fiziskās atrašanās Latvijas vai citas valsts teritorijā.

2) – uz filmas „Mēs gribējām izmainīt pasauli” pirmizrādi Latvijā ir iepriekš jāpiesakās, izmantojot pieteikšanās „pogu” portālā filmas.lv pie konkrētā seansa – tad skatītājs saņems individuālu pieejas paroli kā “ielūgumu uz pirmizrādi”. Šim seansam 19:00 Latvijā tiek piedāvāts arī izvēles variants – paralēlais seanss (filma Sestā diena), kur vietu skaits nav ierobežots.

Detalizēts seansu plāns – Latvijā un pasaulē.

 

Vairāk informācijas – Kristīne Matīsa, NKC filmu nozares informācijas speciāliste,

26129954, 67358879, kristine.matisa@nkc.gov.lv