JĀNIS STREIČS portālā filmas.lv

Latvijas valsts svētku nedēļā un Jāņa Streiča kino gada nogalē Nacionālais Kino centrs piedāvā portālā filmas.lv tiešsaistē skatīties vairākas Meistara filmas, arī atjaunoto drāmu „Svešās kaislības” (1983), kas pirmoreiz tika demonstrēta Goda seansā oktobrī, piešķirot Jānim Streičam Nacionālo kinobalvu „Lielais Kristaps” par mūža ieguldījumu kinomākslā.

Jau ziņots, ka Nacionālais Kino centrs (NKC) un LKA Rīgas Kino muzejs, svinot izcilā kinorežisora Jāņa Streiča 80 gadu jubileju, 2016. gadu pasludināja par Jāņa Streiča kino gadu, kas tiek svinēts ne tikai Latvijā, bet nu jau arī starptautiski, ar ceļojošo izstādi, kas novembra sākumā devusies pirmajā ceļojumā ārpus Latvijas.

Nacionālā Kino centra platformā filmas.lv jau līdz šim bija noskatāmas trīs Jāņa Streiča spēlfilmas, kas uzņemtas 21. gadsimta sākumā, Meistaram sekojot tehnoloģiju attīstībai un pārejot uz videoformātu – tā tapa TV filmas Ipolits (2002), Naktssargs un veļasmazgātāja (2002) un Rudens rozes (2004). Valsts svētku nedēļā izlasei pievienota 35mm formātā uzņemtā spēlfilma Svešās kaislības (1983), kuru Jānis Streičs pats uzskata par savu kinematogrāfiski un mākslinieciski vislabāk izdevušos darbu. 2016. gadā pēc Nacionālā Kino centra iniciatīvas ar Kultūras ministrijas atbalstu filma tika atjaunota Studijā Lokomotīve (attēla restaurācija – Pēteris Sudakovs, skaņu celiņa restaurācija – Ernests Ansons, administratore Elīna Reinholde, projekta vadītājs Roberts Vinovskis).

Otra šogad Studijā Lokomotīve atjaunotā Jāņa Streiča spēlfilma ir Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975), kura ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu tiks izdota DVD formātā sērijā Latvijas filma. Sērijā jau iznākusi arī Jāņa Streiča leģendārā spēlfilma Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1983), kas aizsāka NKC klasikas filmu restaurācijas programmu 2008. gadā.

Spēlfilma Svešās kaislības, kura portālā filmas.lv šobrīd skatāma tiešsaistē (jebkurā datorā visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets), ir vizuāli un emocionāli iespaidīga drāma, kurā spilgtu lomu (Valdmaņu saimniece Anna) spēlē izcilā aktrise Vija Artmane, bet debitē jaunā aktrise Zane Jančevska (Marīte), filmā piedalās arī lietuviešu aktieris Aļģirds Paulāvičs (Antans), krievu aktieris Leonīds Oboļenskis (vecais Valdmanis), Jāņa Streiča iemīļotais aktieris Jānis Paukštello (Ezeriņš), Vizma Ozoliņa-Kvēpa (Ausma), Andris Morkāns un citi, epizodiskā lomiņā pat Eduards Rozenštrauhs.

Filma ir cieši saistīta ar Lietuvu, kuru šobrīd Jānis Streičs uzskata par savām otrajām mājām; lietuviešu rakstnieka Mīkola Slucka romāna ekranizācija stāsta par dramatisku attiecību samezglojumu Otrā pasaules kara pēdējā gadā Latvijas laukos, kādreiz varenā un bagātā saimniecībā, kurai Anna (Vija Artmane) upurējusi savu jaunību. Lietuviešu meitene Marīte (Zane Jančevska) atklīst uz Valdmaņiem, meklējot savu radinieku Antanu (Aļģirds Paulāvičs) – kādreizējo kalpu, kurš padomju varas piešķirtā pašapziņā tagad uzskata sevi par Valdmaņu saimnieku un savu kādreizējo mīļāko Annu grib nomainīt pret viņas meitu Ausmu (Vizma Ozoliņa). Attiecību fonu veido saspringtā kara beigu gaisotne, kad jebkurā naktī var uzrasties mežabrāļi, bet dienas laikā jāuztraucas, vai viss notiek tā, kā padomju vara noteikusi. Un Marīte, naivā meitene ar skaidro sirdi, spiesta vērot šīs „svešās kaislības”.

Portāls filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC).