Jauna izlase portālā filmas.lv – “Animācijas Brigāde”

Piedāvājot kvalitatīvu saturu skolēnu brīvdienām, Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv gadumijā ievietotas atkal jaunas Latvijas filmas – portāla kolekciju pirmoreiz papildina studijas “Animācijas Brigāde” dažādu gadu leļļu filmas.

Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv, kur Latvijas filmas pieejamas tiešsaistē jebkurā laikā un jebkurā vietā visā Latvijas teritorijā, 2019. gadam sākoties, pievienojas 11 jauni darbi, ar ko papildināta līdz šim jau vairāk nekā 100 filmu lielā kolekcija.

Latvijas klasisko leļļu animāciju, kuru pazīst un mīl jau vairākas skatītāju paaudzes, portālā filmas.lv līdz šim pārstāvēja vecmeistara Arnolda Burova filmas, bet līdz ar šo papildinājumu izlasei pievienojas arī viņa darba turpinātāji – studija Animācijas Brigāde, kurā strādā vairāki režisori. Par Arnolda Burova skolnieku var dēvēt režisoru Jāni Cimmermani, kura filmogrāfijā visplašākai publikai pazīstams Avārijas Brigādes piedzīvojumu seriāls. Latvijā iemīļotie trīs vīri Sīlinks, Bembelats un Poteriks kopš 2012. gada savus varoņdarbus veic arī Eiropas valstīs, un portālā filmas.lv tagad var redzēt, ko viņi darījuši Spānijā (filma Korrida, 2012), Itālijā (filma Tornis, 2015) un 17. gadsimta zviedru karakuģī (Vāsa, 2013). Portāla izlasē iekļauts arī pēdējais no Avārijas Brigādes vīru piedzīvojumiem Latvijā (Tīģeris, 2010), bet interesantu starpžanru kino piedāvā režisora Jāņa Cimmermaņa un viņa kolēģu veltījums skolotājam Arnoldam Burovam, dokumentālā kino un animācijas apvienojums Meistara slepenā dzīve (2016).

Studijā Animācijas Brigāde strādā arī režisore Dace Rīdūze, kura visvairāk rūpējas par visjaunākās paaudzes skatītājiem un bieži pārvērš filmās labu bērnu literatūru. Ar 2010. gada filmu Zīļuks Dace Rīdūze pievērsās iemīļotās bērnu rakstnieces un mākslinieces Margaritas Stārastes darbiem, kuros balstīta arī filma Sārtulis (2014), bet filmas Ruksīša ceļojums (2017) pamatā ir Dzidras Rinkules-Zemzares pasaka dzejā.

Portālā filmas.lv turpmāk studiju Animācijas Brigāde pārstāvēs arī divas filmas, ko uzņēmis režisors Māris Brinkmanis – ekoloģijas problēmām veltītais stāsts Meža sargi (2015) un tehniski sarežģītā filmiņa Vaikiki (2017), kur darbība notiek konditorejas veikalā un filmas varoņi – zefīri, kūciņas un pīrādziņi – rosās stikla vitrīnās.

Animācijas Brigādes izlasei portālā filmas.lv pievienota arī studijas titulētākā filma – Berlināles konkursā apbalvotā filma Eži un lielpilsēta (2013), ar kuru režijā debitēja Ēvalds Lācis.

Nacionālais Kino centrs atgādina, ka portālā filmas.lv gan skolēnu brīvdienās, gan jebkurā citā laikā var noskatīties arī citas Latvijas animācijas filmas (kopā gandrīz 50), arī spēlfilmas un dokumentālo kino. Portāls filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC), kas nodrošina portāla tehnisko darbību. Portāla video-saturs tiešsaistē pieejams ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.

 

Vairāk informācijas par portālu:
Zigita Saulīte,
NKC vecākā referente Latvijas filmu popularizēšanas jautājumos
29485939, 67358875, zigita.saulite@nkc.gov.lv