Jauna Ziemassvētku izlase portālā filmas.lv

Turpinot tradīciju, brīdi pirms Ziemassvētkiem Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv ievietotas atkal jaunas un tematiski piemērotas Latvijas filmas gan mazajiem skatītājiem, gan pieaugušajiem, gan visiem kopā – no Vara Braslas ģimenes filmas “Ūdensbumba resnajam runcim” līdz Rozes Stiebras izcilākajiem darbiem, arī Vladimira Leščova un Jāņa Streiča filmas.

Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv, kur Latvijas filmas pieejamas tiešsaistē jebkurā laikā un jebkurā vietā visā Latvijas teritorijā, 2016. gada Ziemassvētkos un gadumijā var noskatīties atkal jaunus darbus, ar ko papildināta līdz šim jau vairāk nekā 100 filmu lielā kolekcija.

Šobrīd, kad jau vairāk nekā 80 000 skatītāju visā Latvijā ir redzējuši režisora Vara Braslas un studijas F.O.R.M.A. jaunāko darbu programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei – ģimenes filmu Vectēvs, kas bīstamāks par datoru –, Ziemassvētku laikā var noskatīties vēl vienu vasaras stāstu, ko veidojusi gandrīz tā pati kompānija – kopā ar producentu Gati Upmali un režisoru Vari Braslu arī scenārija autors Alvis Lapiņš un operators Uldis Jancis, un arī grima māksliniece Sarmīte Balode strādājusi abās filmās. Ūdensbumba resnajam runcim (2004) savā laikā saņēma Nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps skatītāju balvu, 2005. gadā tā arī tika atzīta par Latvijas labāko spēlfilmu. Filma Ūdensbumba resnajam runcim portālā filmas.lv ievietota uz vienu mēnesi – līdz janvāra beigām.

Šogad Nacionālā kino balva Lielais Kristaps par mūža ieguldījumu kinomākslā tika piešķirta Latvijas zīmētās animācijas pamatlicējiem Rozei Stiebrai un Ansim Bērziņam, tāpēc ir tikai loģiski, ka arī portālā filmas.lv var noskatīties viņu izcilākos darbus. Neapšaubāmi populārākās režisores Rozes Stiebras filmas ir Zaķīšu pirtiņa (1979), Zelta sietiņš (1975) un Kabata (1983), un visu trīs filmu popularitātes pamatā, protams, ir arī komponista Imanta Kalniņa mūzika. Šajos Ziemassvētkos portāla filmu izlasei pievienojas arī trīs citas Rozes Stiebras filmas – Brīnumputns (1976), Skudriņa Tipa (1976) un Man vienai māsiņai (1984).

Portāla filmas.lv animācijas kolekcija nosacītajā sadaļā “animācija pieaugušajiem” papildināta ar pasaulē labi pazīstamā Latvijas režisora Vladimira Leščova īsfilmu Zuduši sniegā (2007) – grafiski lakonisku stāstu par kāda zemledus makšķernieka dienu no rīta līdz vakaram; šī ir pirmā filma, kuras veidošanā Leščovs sadarbojās ar Kanādas komponistu Pjēru Īvu Drapo / Pierre-Yves Drapeau.

Latvijas kino restaurētās klasikas sadaļu šogad papildina viena no populārākajām Jāņa Streiča filmām – komēdija Mans draugs – nenopietns cilvēks (1975), kas 2016. gadā, kinorežisora 80. jubilejas laikā, atjaunota filmu studijā Lokomotīve. 70. gadu padomju sadzīves koncentrāts veido lielisku fonu hrestomātiskajam stāstam par kādu jaunu, naivu un godīgu strādnieku Arvīdu Lasmani (aktiera Jāņa Paukštello spožā kinodebija) un viņa dzīves cilvēkiem, kuru lomās talantīgi darbojas Ēvalds Valters, Lilita Bērziņa, Dzidra Ritenberga, Aleksejs Mihailovs, Gaļina Maculēviča, brāļi Jānis un Valdis Liepiņi.

Portāls filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību. Portāla video-saturs tiešsaistē pieejams ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.