Portāla izlase LATVIJAS STĀSTI

Nacionālā Kino centra virtuālā platforma www.filmas.lv, kas pirms divām nedēļām uzvarēja Rudens balsojumā par balvu “Kilograms kultūras” kategorijā “Gada pārsteigums”, tuvojoties valsts svētku mēnesim novembrim, piedāvā atrast Latvijas filmās pašu būtiskāko – cilvēkstāstus.

Starp 63 Latvijas filmām, kas portālā filmas.lv sabiedrībai pieejamas legāli un bez maksas, atrodamas gandrīz desmit pilnmetrāžas spēlfilmas, kas kopā veido daudzslāņainu cilvēkstāstu spektru. Dažas no šīm filmām balstītas latviešu oriģināldramaturģijā, kā producenta Andreja Ēķa izveidotais TV filmu cikls, kura ietvaros režisors Jānis Streičs ekranizēja vairākas Latvijas dramaturgu lugas – Paula Putniņa Naktssargs un veļasmazgātāja (2002), Leldes Stumbres Ipolits (2002), Elīnas Zālītes Rudens rozes (2004). Oriģinālmateriālā – Laura Gundara romānā Pēdas stikla kalnā – balstīts arī režisora Jāņa Putniņa mistiskais trilleris Paslēpes (2001) ar spožiem Oļģerta Krodera un Vigo Rogas aktierdarbiem.

Konkrētai Latvijas vietai, režisora bērnības zemei Latgalei un tās cilvēkiem veltīta Viestura Kairiša pirmā pilnmetrāžas spēlfilma pa ceļam aizejot… (2001), kas savulaik Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps tika atzīta par labāko spēlfilmu. Tādu pašu apbalvojumu un vēl vairākas profesionālās balvas sešus gadus vēlāk saņēma filma Vogelfrei (2007) – rets gadījums pasaules kino vēsturē un nebijis gadījums Latvijā, ka vienu pilnmetrāžas spēlfilmu kopā veido četri režisori, katrs uzņemot savu noveli par atšķirīgiem galvenā varoņa Teodora dzīves periodiem, – Gatis Šmits, Jānis Kalējs, Jānis Putniņš un Anna Viduleja.

Lielā Kristapa labākās spēlfilmas tituls attiecīgajā gadā ticis piešķirts arī Lailas Pakalniņas spēlfilmai Pitons (2003), kas turklāt bija arī pēc ilgiem gadiem pirmā Latvijas filma, kas piedalījās prestižajā Venēcijas kinofestivālā. Savukārt aktrise Kristīne Nevarauska par lomu Unas Celmas filmā Sauja ložu (2002) saņēma Lielā Kristapa balvu kā labākā aktrise.

Visas šajā tematiskajā blokā apvienotās filmas rāda Latviju un tās cilvēkus kā daudzveidīgu un dzīvu pasauli šodien un nesenā pagātnē – šie latviešu stāsti ir par cerību un bezcerību, par mīlestību un kaislību, par noslēpumu un viedu gudrību, par jaunību un vecumu, par visu, kas svarīgs cilvēkam Latvijā un visur pasaulē.

Kā jau ziņots, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem radījis projektu “Latvijas filmas tiešsaistē” – iespēju visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā skatīties portālā www.filmas.lv ievietotās Latvijas filmas. Portāls www.filmas.lv ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze – tur pieejama kataloga informācija par gandrīz 2600 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu.

Portāls tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, to veido Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.