Ziemassvētku izlase portālā filmas.lv

 

Turpinot tradīciju, brīdi pirms Ziemassvētkiem Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv atkal izceltas tematiski piemērotas Latvijas filmas – no Rozes Stiebras Simtgades animācijas filmas “Saule brauca debesīs” (2018) līdz Vara Braslas, Aivara Freimaņa un Jāņa Streiča klasikas darbiem, bet laika joslā starp tiem atrodamas arī citas filmas dažādu vecumu un interešu loka skatītājiem.

Šis atgādinājums kļuvis jau par stabilu tradīciju – skatītājiem Ziemassvētkos un gadumijā jāatceras iegriezties Nacionālā Kino centra portālā filmas.lv, kur nu jau apmēram 200 Latvijas filmas pieejamas tiešsaistē bez maksas jebkurā laikā un jebkurā vietā visā Latvijas teritorijā, ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī viedtālruņos un planšetdatoros ar jaunākajām iOS un Android operētājsistēmu versijām.

Ziemassvētku izlases aktīvais darbības periods ir no 17. decembra līdz 6. janvārim, un uz šo laiku portālā ievietotas trīs filmas, pēc kurām bijis liels pieprasījums abos šogad aizvadītajos tiešsaistes festivālos Latvijas filmas pasaulē. Vasarā gan Latvijā, gan ārzemēs ar lielu interesi tika uztverta Latvijas zīmētās animācijas pamatlicējas Rozes Stiebras Simtgades filma Saule brauca debesīs (2018), un arī tagad tā pievienota Ziemassvētku piedāvājumam. Novembrī lielu popularitāti piedzīvoja divas klasiskās filmas bērniem un ģimenes auditorijai, un arī tās šobrīd uz laiku pievienotas izlasei – režisora Vara Braslas stāsts par muzikālo Cīrulīšu ģimeni spēlfilmā Ziemassvētku jampadracis (1993) un gadskārtu ritums kopā ar Latgales lauku tīrradni Boņuku, kura bērnību režisors Jānis Streičs no Jāņa Klīdzēja romāna pārcēla filmā Cilvēka bērns (1991).

No nesen restaurēto Latvijas kinoklasikas filmu plaukta nāk arī Aivara Freimaņa spēlfilma Puika (1977), Jāņa Jaunsudrabiņa Baltās grāmatas ekranizācija, kuras scenārija līdzautors bija dzejnieks Imants Ziedonis. Šī filma portālā ir pieejama arī ārpus visām izlasēm un festivāliem, tāpat kā citas ziemīgas filmas, kas piemērotas šīm brīvdienām. Piemēram, portāla animācijas kolekcijas nosacītajā sadaļā “animācija pieaugušajiem” atrodama pasaulē labi pazīstamā Latvijas režisora Vladimira Leščova īsfilma Zuduši sniegā (2007) – grafiski lakonisks stāsts par kāda zemledus makšķernieka dienu no rīta līdz vakaram; šī ir pirmā filma, kuras veidošanā Leščovs sadarbojies ar Kanādas komponistu Pjēru Īvu Drapo / Pierre-Yves Drapeau. Vēl viena ziemīga animācijas īsfilma, plašam skatītāju lokam – par sniegavīriem, bet ar nosaukumu Pavasaris (2000); tas ir režisors Nils Skapāns ar savu plastilīna animāciju, kuru var izbaudīt arī citās viņa filmiņās – Burvīga diena (2010), Puslācis (2007), Raganas poga (2006) un vēl.

Gadumijas tematikā balstīta arī režisores Lienes Lindes studiju laika spēles īsfilma Četri mielasti (2012) – humoristiski smeldzīgs stāsts par četriem dažādu gadu Vecgada vakariem vienā ģimenē. Par ziemu atgādina arī citas portālā atrodamās filmas – piemēram, režisores Lailas Pakalniņas dokumentālā īsfilma 33 zvēri Ziemassvētku vecītim (2011); Pakalniņas stilistikas cienītāji var portālā noskatīties arī viņas dokumentālo filmu Pa Rubika ceļu (2010) vai spēles īsfilmu ciklu ElementiKlusums (2009), Akmeņi (2008), Uguns (2007), Ūdens (2006).

Portāls filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.

 

17.12.2019.