Portāla izlase – MĀKSLA UN PERSONĪBA

NKC virtuālajā platformā www.filmas.lv no apmēram 100 Latvijas filmām un kinohronikām, kas sabiedrībai pieejamas legāli un bez maksas, var izveidot arī daudzpusīgu izlasi, kas plašā spektrā stāsta par mākslu un personībām tajā.

Arī 2016. gadā portālā www.filmas.lv turpina darboties projekts “Latvijas filmas tiešsaistē”, ko Nacionālais Kino centrs radījis sadarbībā ar Latvijas filmu producentiem, lai palīdzētu Latvijas filmām nokļūt pie skatītājiem un apgūtu jaunus ceļus filmu izplatīšanā, – visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets, jebkurā diennakts laikā var skatīties portālā www.filmas.lv ievietotās Latvijas filmas.

Filmas par mākslu ir ļoti spēcīga Latvijas kinodokumentālistikas sadaļa, ir vairāki režisori, kas kopj paši savu raksturīgo stilu – piemēram, Ilona Brūvere, kuras spožie, teatrāli kostimētie dokumentālie inscenējumi ir īpaša parādība Latvijas kinomākslā. Portālā var noskatīties viņas filmas Tapieris (2014, par komponistu, tango karali Oskaru Stroku), Versija Vera (2010, par tēlnieci Veru Muhinu), Sirreālisma gultā. Sukuts (2007, par kinoforuma Arsenāls dibinātāju Augustu Sukutu), Stacijas (2008, par bijušajām dzelceļa pieturvietām kā īpašu pasauli), Mana pasaule – Parīze, Londona, Berlīne, Roma (2002, par Latvijas vietām ar tik eksotiskiem nosaukumiem).

Savs īpašs rokraksts ir arī režisoram Viesturam Kairišam, kura dokumentālajās filmās liela nozīme īpašai attēla sadarbībai ar mūziku – piemēram, filmā Loengrīns no Varka Kru (2009) stāsts par kamaniņbraucēju Mārtiņu Rubeni kombinēts ar Riharda Vāgnera operu Loengrīns, savukārt īsfilmā Burvju flauta (2001) Mocarta mūzika skan bezpajumtnieku kapos. Portālā filmas.lv noskatāma arī Viestura Kairiša starpžanru filma, kas saņēmusi starptautiskās kinokritiķu apvienības FIPRESCI balvu un balansē starp dokumentālo un spēles kino – Romeo un Džuljeta (2004), ar diviem vājdzirdīgiem jauniešiem iestudētas epizodes no mūzikla Vestsaidas stāsts.

Portālā filmas.lv var noskatīties arī dokumentālās filmas, kuru centrā ir iespaidīgas un nozīmīgas mākslas pasaules personības – režisors Oļģerts Kroders (Piektais Hamlets (2009), režisori Krista Burāne un Mārtiņš Eihe), gleznotāja Aija Zariņa (Eiropas nolaupīšana (1998), Askolds Saulītis), fotogrāfe Inta Ruka (Foto: Inta Ruka (2003), Arvīds Krievs), mākslas zinātniece Sarmīte Sīle un fotogrāfs Gunārs Binde (Akts (2009), Ināra Kolmane), mūziķis Mārtiņš Freimanis (Dzīve kā košums (2006), Arvīds Krievs) un arfists Oskars Krašauskis-Krauze (Poco a poco… (2001), Ināra Kolmane).

Portāls www.filmas.lv tapis pēc Kultūras ministrijas iniciatīvas ar Eiropas Savienības atbalstu, tā izveidē sadarbojas Nacionālais Kino centrs  un  Kultūras informācijas sistēmu centrs, kas nodrošina portāla tehnisko darbību.