Jānis Cimmermanis

Jānis Cimmermanis 09.12.1950

Līdz šim ražīgākais leļļu animācijas režisors Latvijā, īsās formas meistars, kura filmogrāfijā lielākā daļa ierakstu ir īsfilmas un animācijas seriālu epizodes piecu vai desmit minūšu garumā, tomēr režisējis arī divas pilnmetrāžas animācijas filmas un pat divas pilnmetrāžas spēlfilmas. Jānis Cimermanis dzimis Rīgā, vidējo izglītību ieguvis Rīgas 24. vidusskolā, kuru pabeidzis 1969. gadā. Jau skolas laikā aizrāvies ar teātra spēlēšanu, gribējis kļūt par aktieri, bet iestājeksāmenus nav izturējis. Bijis režisora palīgs Latvijas televīzijas Jaunatnes raidījumu redakcijā (1971-72), mācījies Leļļu teātra aktieru studijā (1972-73) un darbojies Leļļu teātrī kā aktieris (1973-75). Iestājies Ļeņingradas teātra, mūzikas un kinematogrāfijas institūtā, kuru pabeidzis 1980. gadā, iegūstot leļļu teātra režisora izglītību, un atgriezies Leļļu teātrī kā režisors (1980-84), arī pats sarakstījis vienu lugu - Uguns dvēselīte, kas 1985. gadā iestudēta Leļļu teātrī.

1984. gadā Arnolds Burovs uzaicināja Jāni Cimermani strādāt Rīgas kinostudijas leļļu filmu grupā, vispirms par leļļu vadītāju, bet jau 1985. gadā Cimermanis debitēja leļļu kino režijā ar filmu Mežsarga dēls un.... Sekoja Dzīvais draugs (1987), Ceļš (1988) un citas filmas, kuru skaits jau sniedzas vairākos desmitos. Tandēmā ar producentu, scenāristu un mākslinieku Māri Putniņu Cimermanis radījis populāro seriālu Avārijas brigāde, kura pirmās filmas tapa 1991. gadā. Seriāla autori apgalvo, ka pats Cimermanis ir lelles Poterika prototips, bet režisors savulaik izbaudījis arī īsta aktiera pieredzi - spēlējis epizodisku lomu Imanta Krenberga filmā Pilsētas atslēgas (1973).

Jānis Cimermanis strādājis arī starptautiskos projektos - bijis līdzrežisors sadarbībā ar Dāniju tapušajai pilnmetrāžas animācijas filmai Props un Berta (2000), kā arī režisors Latvijas, Dānijas un Anglijas kopražojuma pilnmetrāžas animācijas filmai Trīs musketieri (2006).

Skatīt vairāk
Skatīt vairāk