Ivars Seleckis

Ivars Seleckis 22.09.1934

Ļoti populārais Rīgas dokumentālā kino skolas pārstāvis Ivars Seleckis savu biogrāfiju patiesībā varētu dēvēt par latviešu kinovēstures īso kursu – gandrīz katrā no slavenākajām Rīgas kinostudijas dokumentālajām filmām Seleckis piedalījies kā operators vai režisors. Tiesa, izglītošanos viņš 1952. gadā sāka Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Pārtikas rūpniecības tehnoloģijas fakultātē un to arī 1957. gadā pabeidza, bet jau 1958. gadā sāka strādāt Rīgas kinostudijā par operatora asistentu, 1966. gadā ar izcilību pabeidza Maskavas kinoinstitūta Operatoru fakultāti. Par operatora darbu filmā Gada reportāža Seleckis jau 1967. gadā saņēma LPSR Valsts prēmiju, bet 1968. gadā debitēja kā režisors filmā Tikšanās Gvinejā. Ivars Seleckis bijis operators inscenētājs arī trijās aktierfilmās – Ulda Brauna Motociklu vasara (1975, kopā ar Kalvi Zalcmani) un Imanta Krenberga filmās Zobena ēnā (1976, kopā ar brāli Andri Selecki) un Īsa pamācība mīlēšanā (1982).

Par dokumentālo filmu Šķērsiela (1988) Ivars Seleckis Latvijā un pasaulē saņēmis vairāk balvu nekā cits visā mūžā, 1989. gadā to atzina par labāko Eiropas filmu, piešķirot Eiropas Kino akadēmijas balvu; filma iekļauta arī Latvijas Kultūras kanonā. Selecka kontā ir ne tikai vairāki Lielie Kristapi, bet arī visas trīs pasaulē nozīmīgākās dokumentālistu balvas – Eiropas Fēlikss, Roberta Flaerti un Jorisa Īvensa balva. Atšķirībā no citiem, kas pēc Rīgas kinostudijas sabrukšanas nolaida rokas, Seleckis deviņdesmito gadu vidū uzņēma pa pilnmetrāžas filmai gandrīz katru gadu un izveidoja arī pilnmetrāžas filmu triloģiju par nu jau slavenās Šķērsielas iedzīvotājiem - filmai Jaunie laiki Šķērsielā (1999) sekoja Kapitālisms Šķērsielā (2013). Dažas nedēļas pirms savas 80 gadu jubilejas Meistars svinēja dokumentālās īsfilmas pirmizrādi - 2014. gada septembrī tika pirmizrādīts viens no Rīga-2014 notikumiem, studijā "Mistrus Media" veidota septiņu Eiropas dokumentālā kino režisoru kopīga filma Pāri ceļiem un upei, kur ietilpst Ivara Selecka kino-novele par Ķīpsalu.

2009. gadā apgādā Neputns iznāca Ingas Jērumas grāmata Ivars un Maija. 100 gadi dokumentālajā kino, tas ir biogrāfisks darbs par Ivaru Selecki un viņa sievu Maiju Selecku, leģendāru montāžas režisori. Šis radošais tandēms 2014. gada Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps saņēma balvu par mūža ieguldījumu kinomākslā, balvu viņiem pasniedza leģendārā aktrise un režisore, Ingmara Bergmana mūza Līva Ulmane.

Programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei tika iekļauta Ivara Selecka dokumentālā filma Turpinājums - par bērniem, kuri dažādās Latvijas vietās vienā laikā sāk iet skolā. Filmas nacionālā pirmizrāde notiek 2018. gada 22. martā, starptautiskā pirmizrāde - Nionas (Šveice) dokumentālā kino festivāla Visions du Reel konkursā Grand Angle 2018. gada aprīlī. Dažus gadus vēlāk Ivars Seleckis sāk darbu pie nākamās filmas par šiem pašiem varoņiem, bet tikmēr top arī pilnmetrāžas dokumentālā filma Zemnieki, kas pirmizrādi piedzīvo 2022. gada 4. oktobrī. Ar šo filmu Ivars Seleckis saslēdz vienotā ciklā vairākas savas filmas, kurās daudzu gadu garumā sekojis pārmaiņām Latvijas laukos, sākot jau ar filmu Apcirkņi (1973).

 

 

Skatīt vairāk
Skatīt vairāk